Zmodyfikowana wersja aplikacji Mi-Home

Przez długi czas korzystałem z oficjalnej wersji aplikacji Mi-Home na systemie Android. Wynikało to z posiadania dużej ilości urządzeń przeznaczonych docelowo na rynek Chiński. Podłączony do Chińskiego serwera mogłem dodać dowolne urządzenie – również to przeznaczone dla użytkowników z Europy. To dość wygodne rozwiązanie rekompensowało mi nawet opóźnienia w działaniu aplikacji oraz pozyskiwaniu danych ze sparowanych urządzeń wynikające ze znaczącej odległości do serwera w Chinach. Problem powstał jednak w momencie wprowadzenia ograniczeń regionalnych. Przykładowo gniazda Mi Smart Plug (Zigbee) (ZNCZ04LM) z bolcami w układzie europejskim/francuskim czy Roborock S5 Max mogą zostać podłączone tylko i wyłącznie do serwerów EU. Żadne z tych urządzeń nie widnieje na dzień dzisiejszy nawet na liście sprzętów dostępnych do sparowania w aplikacji zalogowanej na serwerze Chińskim. Taka sytuacja jest wynikiem zaostrzenia polityki gromadzenia/przetrzymywania danych użytkowników. Nie wnikam w to czy jest dobre – nie dobre, nie chcę też zastanawiać się nad tym jakie wrażliwe dane mógł gromadzić o mnie odkurzacz. Wygenerowało to jednak problem który musiał zostać jakoś rozwiązany.

W moim przypadku optymalnym wyjściem z tej sytuacji jest zmodyfikowana aplikacja Mi-Home niwelująca ograniczenia dot. regionalizacji serwerów. Warto jednak pamiętać o tym, że nie jest to autoryzowane oprogramowanie. Czy jest w pełni bezpieczne i czy nagle nie przestanie być wspierane? Z drugiej strony to pytanie pasuje też do niektórych oficjalnych aplikacji.

Pobieranie zmodyfikowanej wersji Mi-Home

Zmodyfikowane oprogramowanie Mi-Home możemy pobrać ze strony: https://www.kapiba.ru/2017/11/mi-home.html

Polskie forum na którym jest ono omawiane:
https://xiaomifans.pl/topic/1066-mod-xiaomi-home-mi-home/

Witrynę kapiba.ru polecam otworzyć w przeglądarce Chrome, skorzystać z translacji i zapoznać się z dostępną treścią. Na samym dole znajdziemy link do pobrania oprogramowania.

W przypadku pytań / problemów warto napisać posta we wskazanym wątku forum Xiaomi Fans. Z tego co zdążyłem zaobserwować jest to mega fajna i pomocna społeczność która w 30 minut potrafi rozwiązać prawie każdą zagwozdkę.

Instalacja zmodyfikowanej wersji Mi-Home

Instalacja jest dość prosta – pamiętajcie jednak, że robicie ją na własną odpowiedzialność. Po pobraniu pliku apk wgrywamy go na telefon w miejscu w którym będziemy mogli go szybko odszukać przy pomocy menadżera plików. Przed rozpoczęciem instalacji musimy odinstalować wersję oficjalną. Gdy już to zrobimy wykonujemy instalację zmodowanego Mi-Home uruchamiając wgrany na telefon plik z rozszerzeniem .apk. Po zakończonym procesie klikamy w ikonkę i logujemy się swoimi danymi na serwerze z którego do tej pory korzystaliśmy (w moim przypadku były to Chiny).

Co ważne nie tracimy danych. Zostają sparowane sprzęty, zostają automatyzacje. Dostajemy po prostu możliwość dodawania urządzeń dla których sparowanie nie było wcześniej możliwe.

Ja jednak poszedłem o krok dalej. Usunąłem wszystkie urządzenia z serwera Chińskiego – po czym zalogowałem się na serwer Polski i podpiąłem każde z nich ponownie. Prawdopodobnie istnieje opcja pozwalająca na sprawniejsze ich przeniesienie – dla mnie była to również możliwość uprzątnięcia wszystkiego, lepszego ułożenia automatyzacji więc zrobiłem to ręcznie. W wyniku migracji na serwer PL otrzymałem znacznie sprawniej działającą aplikację pod kątem odświeżania danych, szybciej wczytujące się informacje w zakładkach urządzeń takich jak Huby, odkurzacze, oczyszczacze.

Aktualizacja zmodyfikowanej wersji Mi-Home

Mamy dwie drogi. Pierwsza z nich to okresowe sprawdzanie informacji o aktualizacji na stronie twórcy moda (zazwyczaj kilka dni opóźnienia w stosunku do oficjalnego wydania). Jeśli zmieniły się cyferki pobieramy plik który następnie wgrywamy na telefon i instalujemy (wykonujemy nakładkę nowszego wydania na poprzednią wersję aplikacji).
Druga opcja jest prostsza, szybsza i kilka dni wcześniej. Wchodzimy na stronę subskrypcji boosty.to/vevs (adres jest podany w zakładce „aktualizuj”) i inwestujemy w comiesięczny abonament na poziomie około 3zł. Dzięki temu aktualizacja zmodyfikowanej aplikacji odbywa się na podobnej zasadzie jak oficjalnej wersji – bezpośrednio w apce. Wygodne. Jednocześnie małą kwotą wspieramy twórcę moda.

Subskrypcja polega na zapisaniu się do comiesięcznego abonamentu utworzonego w Boosty. Rejestrujemy się w serwisie numerem telefonu – potwierdzamy proces otrzymanym w wiadomości SMS kodem. Po przejściu na stronę oferty wybieramy abonament miesięczny na poziomie 60 RUB czyli około 3 PLN. Możemy go opłacać przykładowo przy pomocy PayPal. W platformie Boosty podajemy nasz adres e-mail – to ważny krok bez którego nie ruszymy dalej. Wracamy na ofertę subskrypcji w Boosty utworzoną przez twórcę moda. W sekcji „Instrukcja” klikamy w link do ostatniego procesu czyli wpisania się.

Ok. Teraz ponownie uruchamiamy nasz telefon i logujemy się do zmodyfikowanej wersji aplikacji Mi-Home. Przechodząc do sekcji aktualizacji będziemy mieć już widoczną kartę informacyjną dot. nieoficjalnego wydania.

Written by

HouseHub

31 Posts

Staram się dostarczać informacje o nowościach oraz recenzje dotyczące smart urządzeń do nowoczesnego domu.
View all posts
Subskrypcja
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej ocenione
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Adam
Adam
1 rok temu

Czy automatyzacja wtedy w zmodyfikowanej wersji na serwerach EU ma te same opcje co na chińskich ?