Xiaoyi Yi Home 1080p Camera

Xiaoyi Yi Home 1080p Camera

Zakup pierwszej kamery Yi miał na celu zrobienie z niej monitoringu snu dziecka. Testowo oczywiście ponieważ to czy produkt będzie się w tym zakresie sprawdzał było na pierwszym miejscu. Kamera okazała się bezproblemowa: obraz w małym świetle wyraźny, mikrofon czuły, podgląd na PC i system powiadomień/alertów w formie push na komórkę pomocny. Zostałem przy niej i dokupiłem kilka dodatkowych – w innym celu. 😉

Jedną z kamer Yi Home 1080p ulokowałem w garażu. To w mojej ocenie newralgiczny punkt każdego domu w którym warto zastosować dodatkowe wyzwalacze/metody alarmowe. Drugą na wejściu do biura tak aby kolejna czujka pilnowała głównych drzwi do mojego miejsca pracy. Trzecią kamerę ulokowałem zgrabnie w salonie obejmującą jednego z HSów i praktycznie całe pomieszczenie. Postanowiłem jednak wpiąć ją do inteligentnego gniazdka które aktywne jest tylko wtedy gdy jesteśmy poza domem. Sam będąc na spotkaniu/imprezie u kogoś znajomego nie czułbym się w pełni komfortowo wiedząc, że obserwuje i jednocześnie nagrywa mnie kamera ulokowana w domu. Proste zastosowanie inteligentnego gniazda sprawia, że gdy domownicy są obecni kamera wewnętrzna nie jest (aha) podłączona do prądu. Nikt nie może się do niej włamać (wiem, teoretycznie) i podsłuchiwać prywatnych rozmów. W ten sposób podnoszona jest iluzja poczucia prywatności. Tak trochę. Ok Google.

Instalacja

Jak zawsze. Wpinamy kamerkę do prądu, wybieramy w aaa.. No właśnie. Pomijamy aplikację Mi Home i kamerkę parujemy z apką Yi Home na naszym telefonie. Klikamy ikonę plusa, wybieramy urządzenie, skanujemy kod który wyświetli się na ekranie telefonu ustawiając go przed kamerą. Gotowe. Urządzenie możemy sparować również lub tylko z aplikacją Mi Home.

Konfiguracja i użytkowanie

Po włożeniu karty SD kamera umożliwia nagrywanie w dwóch trybach: po wykryciu ruchu oraz w trybie ciągłym. Standardowo możemy korzystać z poglądu obrazu na żywo w trybie SD lub HD. Tryb HD w dzień to transfer na poziomie 80-150KB/s, natomiast SD to 15-30KB/s. Tryb nocny jest oczywiście najmniej KB żerny 40-90KB/s dla HD i 10-20KB/s dla jakości SD. Możemy aktywować i dezaktywować dźwięk, włączyć nagranie i zrobić zdjęcie tego co widzimy na ekranie. Kamera wyposażona jest w dwukierunkowe audio – to daje nam możliwość poza standardowym nasłuchem komunikacji przez urządzenie. Jedną z opcji jest możliwość wyłączenia niebieskiej diody na kamerze.

Monitoring – alerty, alarmy, powiadomienia

Możemy uaktywnić je w zakładce alarmy. W wersji darmowej otrzymujemy w powiadomieniach nagrania o długości 6 sekund i 10 minut przerwy pomiędzy ich zapisem w chmurze Yi/Kami. W opcji free sześciu sekundowe nagrania przechowywane są przez 7 dni. W subskrypcji premium w chmurze zapisywane jest całe nagranie, aż do zakończenia ruchu.
W zakładce Inteligentne wykrywanie (Smart Detection Settings) możemy ustawić jak kamera ma się zachowywać w przypadku wykrycia ruchu lub dźwięku. Możemy zaznaczyć które strefy ma monitorować z większą lub mniejszą dokładnością/czułością, oraz zdefiniować te w których ma nie reagować na wykryty ruch/zmianę wcale. Ustawić możemy również częstotliwość alarmową – czyli przerwy pomiędzy powiadomieniami o wykryciu ruchu oraz godziny w których monitoring będzie aktywny. Ciekawą funkcją dla osób które chcą Kamerę YI wykorzystać jako monitor snu dziecka jest możliwość wykrywania płaczu niemowlaka.

Aplikacja Yi home na telefony z systemem Android

Bardzo prosta w obsłudze. Po jej uruchomieniu już z poziomu głównego ekranu aplikacji mamy dostęp do wszystkich kamer Yi w naszym domu. Wystarczy kliknąć w wybrane urządzenie aby otrzymać przekaz na żywo. Poprzez kliknięcie ikony siatki możemy aktywować tryb podglądu jednocześnie na czterech dostępnych kamerach. Jest to jednak opcja dostępna tylko dla użytkowników z wykupioną subskrypcją Premium.

Subskrypcja Premium

Poza wspomnianym dostępem do jednoczesnego podglądu z czterech kamer na telefonie lub tablecie otrzymujemy również możliwość przechowywania nagrań w chmurze. Koszt takiej przyjemności to około 100-130 dolarów rocznie przy pięciu kamerach.

Do wyboru mamy jeden z trzech planów subskrypcji:

  • dla maksymalnie 5 kamer i 30 dni przechowywania nagrań wykrytego ruchu
  • dla maksymalnie 5 kamer i 15 dni przechowywania nagrań wykrytego ruchu
  • dla maksymalnie 1 kamery i 7 dni przechowywania nagrań 24/7
    Jak widać rozsądny jest tylko ten środkowy.

Podgląd z kamery Yi na Pc

Dla wielu osób sporą zaletą jest możliwość wyświetlenia podglądu z kamery na komputerze stacjonarnym przy wykorzystaniu aplikacji YI Home. Dla mnie również okazało się to kilkukrotnie przydatne – nie jest to jednak element niezbędny i w zdecydowanej większości przypadków dotyczących zastosowań domowych telefon/tablet w zupełności wystarczy.

Różnice pomiędzy YI 1080p Smart Webcam, YI 1080p Smart Webcam 3, a Mi Home Security Camera

Kamera od Xiaomi nie ma aplikacji na PC. Dla części osób będzie to utrudnienie, dla innych nieistotny brak. Kamerę od YI możemy wyjąć ze stojaka i uzyskane w ten sposób czarne oczko ulokować w dowolnym miejscu. Ruchome oczko pozwala na prosty montaż kamery pod kątem 90 i 180 stopni (poziomo i do góry nogami).

Xiaoyi Yi Home 1080p Camera

Problemy z kamerą YI

Gdy będziemy podłączeni do kamery na słabym zasięgu WiFi czasami zerwie nam połączenie – to normalne. Denerwujące jest jednak to, że gdy wrócimy do podglądu musimy ponownie zaznaczyć Auto lub HD i aktywować dźwięk (nasłuch). Jest to szczególnie irytujące gdy z kamery korzystamy jako monitoring snu dziecka. Nie do końca rozumiem dlaczego kamera nie może powrócić do poprzednich ustawień.

Written by

HouseHub

31 Posts

Staram się dostarczać informacje o nowościach oraz recenzje dotyczące smart urządzeń do nowoczesnego domu.
View all posts
Subskrypcja
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej ocenione
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ewelllina
Ewelllina
3 lat temu

Jeśli dobrze pamiętam to kamerę Xiaomi (ta po lewej) zgarnęłam na Ali za 60zł. Zadowolona, zadowolona. Z tego co zdążyłam zauważyć to aplikacja kamery w Mi Home wygląda identycznie jak ta od Yi. Interfejs, funkcje, ustawienia są kropka w kropkę.