Xiaoyi Yi Home 1080p Camera

Xiaoyi Yi Home 1080p Camera

Zakup pierwszej kamery Yi miał na celu zrobienie z niej monitoringu snu dziecka. Testowo oczywiście ponieważ to czy produkt będzie się w tym zakresie sprawdzał było na pierwszym miejscu. Kamera okazała się bezproblemowa: obraz w małym świetle wyraźny, mikrofon czuły, podgląd na PC i system powiadomień/alertów w formie push na komórkę pomocny. Zostałem przy niej i dokupiłem kilka dodatkowych – w innym celu. 😉

Jedną z kamer Yi Home 1080p ulokowałem w garażu. To w mojej ocenie newralgiczny punkt każdego domu w którym warto zastosować dodatkowe wyzwalacze/metody alarmowe. Drugą na wejściu do biura tak aby kolejna czujka pilnowała głównych drzwi do mojego miejsca pracy. Trzecią kamerę ulokowałem zgrabnie w salonie obejmującą jednego z HSów i praktycznie całe pomieszczenie. Postanowiłem jednak wpiąć ją do inteligentnego gniazdka które aktywne jest tylko wtedy gdy jesteśmy poza domem. Sam będąc na spotkaniu/imprezie u kogoś znajomego nie czułbym się w pełni komfortowo wiedząc, że obserwuje i jednocześnie nagrywa mnie kamera ulokowana w domu. Proste zastosowanie inteligentnego gniazda sprawia, że gdy domownicy są obecni kamera wewnętrzna nie jest (aha) podłączona do prądu. Nikt nie może się do niej włamać (wiem, teoretycznie) i podsłuchiwać prywatnych rozmów. W ten sposób podnoszona jest iluzja poczucia prywatności. Tak trochę. Ok Google.

Instalacja

Jak zawsze. Wpinamy kamerkę do prądu, wybieramy w aaa.. No właśnie. Pomijamy aplikację Mi Home i kamerkę parujemy z apką Yi Home na naszym telefonie. Klikamy ikonę plusa, wybieramy urządzenie, skanujemy kod który wyświetli się na ekranie telefonu ustawiając go przed kamerą. Gotowe. Urządzenie możemy sparować również lub tylko z aplikacją Mi Home.

Konfiguracja i użytkowanie

Po włożeniu karty SD kamera umożliwia nagrywanie w dwóch trybach: po wykryciu ruchu oraz w trybie ciągłym. Standardowo możemy korzystać z poglądu obrazu na żywo w trybie SD lub HD. Tryb HD w dzień to transfer na poziomie 80-150KB/s, natomiast SD to 15-30KB/s. Tryb nocny jest oczywiście najmniej KB żerny 40-90KB/s dla HD i 10-20KB/s dla jakości SD. Możemy aktywować i dezaktywować dźwięk, włączyć nagranie i zrobić zdjęcie tego co widzimy na ekranie. Kamera wyposażona jest w dwukierunkowe audio – to daje nam możliwość poza standardowym nasłuchem komunikacji przez urządzenie. Jedną z opcji jest możliwość wyłączenia niebieskiej diody na kamerze.

Monitoring – alerty, alarmy, powiadomienia

Możemy uaktywnić je w zakładce alarmy. W wersji darmowej otrzymujemy w powiadomieniach nagrania o długości 6 sekund i 10 minut przerwy pomiędzy ich zapisem w chmurze Yi/Kami. W opcji free sześciu sekundowe nagrania przechowywane są przez 7 dni. W subskrypcji premium w chmurze zapisywane jest całe nagranie, aż do zakończenia ruchu.
W zakładce Inteligentne wykrywanie (Smart Detection Settings) możemy ustawić jak kamera ma się zachowywać w przypadku wykrycia ruchu lub dźwięku. Możemy zaznaczyć które strefy ma monitorować z większą lub mniejszą dokładnością/czułością, oraz zdefiniować te w których ma nie reagować na wykryty ruch/zmianę wcale. Ustawić możemy również częstotliwość alarmową – czyli przerwy pomiędzy powiadomieniami o wykryciu ruchu oraz godziny w których monitoring będzie aktywny. Ciekawą funkcją dla osób które chcą Kamerę YI wykorzystać jako monitor snu dziecka jest możliwość wykrywania płaczu niemowlaka.

Aplikacja Yi home na telefony z systemem Android

Bardzo prosta w obsłudze. Po jej uruchomieniu już z poziomu głównego ekranu aplikacji mamy dostęp do wszystkich kamer Yi w naszym domu. Wystarczy kliknąć w wybrane urządzenie aby otrzymać przekaz na żywo. Poprzez kliknięcie ikony siatki możemy aktywować tryb podglądu jednocześnie na czterech dostępnych kamerach. Jest to jednak opcja dostępna tylko dla użytkowników z wykupioną subskrypcją Premium.

Subskrypcja Premium

Poza wspomnianym dostępem do jednoczesnego podglądu z czterech kamer na telefonie lub tablecie otrzymujemy również możliwość przechowywania nagrań w chmurze. Koszt takiej przyjemności to około 100-130 dolarów rocznie przy pięciu kamerach.

Do wyboru mamy jeden z trzech planów subskrypcji:

  • dla maksymalnie 5 kamer i 30 dni przechowywania nagrań wykrytego ruchu
  • dla maksymalnie 5 kamer i 15 dni przechowywania nagrań wykrytego ruchu
  • dla maksymalnie 1 kamery i 7 dni przechowywania nagrań 24/7
    Jak widać rozsądny jest tylko ten środkowy.

Podgląd z kamery Yi na Pc

Dla wielu osób sporą zaletą jest możliwość wyświetlenia podglądu z kamery na komputerze stacjonarnym przy wykorzystaniu aplikacji YI Home. Dla mnie również okazało się to kilkukrotnie przydatne – nie jest to jednak element niezbędny i w zdecydowanej większości przypadków dotyczących zastosowań domowych telefon/tablet w zupełności wystarczy.

Różnice pomiędzy YI 1080p Smart Webcam, YI 1080p Smart Webcam 3, a Mi Home Security Camera

Kamera od Xiaomi nie ma aplikacji na PC. Dla części osób będzie to utrudnienie, dla innych nieistotny brak. Kamerę od YI możemy wyjąć ze stojaka i uzyskane w ten sposób czarne oczko ulokować w dowolnym miejscu. Ruchome oczko pozwala na prosty montaż kamery pod kątem 90 i 180 stopni (poziomo i do góry nogami).

Xiaoyi Yi Home 1080p Camera

Problemy z kamerą YI

Gdy będziemy podłączeni do kamery na słabym zasięgu WiFi czasami zerwie nam połączenie – to normalne. Denerwujące jest jednak to, że gdy wrócimy do podglądu musimy ponownie zaznaczyć Auto lub HD i aktywować dźwięk (nasłuch). Jest to szczególnie irytujące gdy z kamery korzystamy jako monitoring snu dziecka. Nie do końca rozumiem dlaczego kamera nie może powrócić do poprzednich ustawień.

Written by

HouseHub

13 Posts

Staram się dostarczać informacje o nowościach oraz recenzje dotyczące smart urządzeń do nowoczesnego domu.
View all posts
Subskrypcja
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej ocenione
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ewelllina
Ewelllina
10 miesięcy temu

Jeśli dobrze pamiętam to kamerę Xiaomi (ta po lewej) zgarnęłam na Ali za 60zł. Zadowolona, zadowolona. Z tego co zdążyłam zauważyć to aplikacja kamery w Mi Home wygląda identycznie jak ta od Yi. Interfejs, funkcje, ustawienia są kropka w kropkę.