Wentylator Smartmi Standing Fan 2

Wentylator Smartmi Standing Fan 2 i 2s

Dorastając mieszkałem w z rodzicami w bloku i na studiach oczywiście też padło na krakowski wysoki blok. Po przestudiowaniu ponownie kawalerka w bloku i dopiero ślub zatrząsnął tym schematem – zmiana na 20 letni dom wielorodzinny. Każda z tych lokalizacji miała ten sam problem – brak klimatyzacji i dyskomfort który dostarczały niektóre zdecydowanie za ciepłe dni w roku. Wspomagałem się więc cyrkulatorami i wentylatorami które były ok. Sprzęt niskiej/średniej półki. W dzień generowały trochę chłodu, a w nocy jako bonus dochodził hałas. Nie miałbym na co narzekać ale poznałem produkt ze stajni Xiaomi Smartmi Fan 2. Nie spodziewałem się tego, że różnica między wiatrakami może być aż tak znacząca. Gdy w tym roku nadeszły ciepłe plus dni (tak były +-3) w każdy z nich pogłaskałem go i podziękowałem, że ze mną jest.

Krótkie podsumowanie

Po pierwsze chłodzi bardzo dobrze, po drugie robi to już na najniższych obrotach, po trzecie kompletnie go na nich nie słychać. Cichy i wydajny wentylator. W lato najlepszy przyjaciel, w ziemie trzymam go w piwnicy. To się sprawdza. Sprawdza się do tego stopnia, że kupiłem 3 kolejne, rozłożyłem w sypialniach i pokojach, przestałem też żałować braku klimatyzacji w nowo budowanym domu. Wersja 2S to opcja z wbudowanym akumulatorem, dwójka bez S to podstawowy model zasilany z sieci. Działa z asystentem Google i oczywiście z Mi-Home. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem to zdecydowanie polecam.

Wentylator Smartmi Standing Fan 2
Wentylator Smartmi Standing Fan 2

Wymiary i parametry

Przenoszenie urządzenia to nie problem, jest lekkie (około 3,5kg, kompaktowe). Wentylator ma zaledwie 96cm wysokości i dla mnie jest to dużą zaletą. Silnikiem obracamy swobodnie w lewo, w prawo, w górę, w dół. Zakres ruchu jest w pełni wystarczający. Moc maksymalna wiatraka to 25W. Na najniższym poziomie pracuje z mocą poniżej 2W. Bez szczotkowy silnik prądu stałego pozwala na bardzo cichą pracę wynikająca z braku tarcia generowanego przez szczotki węglowe tradycyjnych silników. Łączność Wi-Fi IEEE 802.11 b/g/n/ – 2.4GHz.

Składanie

Banalnie proste. Maksymalnie 5 minut roboty. Pamiętajcie, że prawdziwy facet nie korzysta z instrukcji i tutaj ta zasada nie powinna spowodować większych szkód.

Tryby pracy i sterowanie wentylatorem

Do dyspozycji mamy dwa główne tryby. Podstawowy i zarazem standardowy dla wentylatorów gdzie siła podmuchu nie ulega zmianie, oraz naturalny generujący naprzemiennie słabsze i mocniejsze powiewy. Tryb naturalny z liskiem z którego całkiem fajnie korzysta się w nocy.

Siłą nadmuchu można sterować ręcznie za pomocą przycisku umieszczonego na górze urządzenia jak i w aplikacji Mi-Home. Wentylator współpracuje z asystentem Google w opcji włącz/wyłącz. Podświetlenie statusu można zmniejszyć/wyłączyć podobnie jak pikanie potwierdzające wprowadzenie zmian przez aplikację. Z poziomu aplikacji możemy również ustawić czas po jakim wentylator ma się sam wyłączyć – Timer który występuje w większości wentylatorów. W aplikacji możemy również obracać silnikiem w lewo/prawo, uruchomić automatyczny obrót o 30, 60, 90, 120 stopni.

Dla mnie dość ciekawą opcja jest blokada przed dziećmi. Po jej aktywacji za pomocą wentylatora możemy sterować wyłącznie za pomocą aplikacji.

Dwie wersje Smartmi Fan 2 i Smartmi Fan 2S z jedną prostą różnicą

Dostępne są dwie wersje wentylatora Smartmi. Pierwsza bez akumulatora, druga Smartmi Fan 2S z baterią 2800mAh umożliwiająca jego działanie nawet przez 20h gdy zabraknie nam prądu lub oddalimy sprzęt od dostępnego gniazdka. Kiedy wersja z własnym zasilaniem może być przydatna? Gdy mieszkamy w okolicy w której zaniki prądu nie są rzadkością lub chcemy postawić wentylator na tarasie, a gniazda zewnętrznego brak.

Wersje starsze i nowsze (czy kupić wentylator używany)

Starsza wersja Smartmi Fan 2S z 2018 roku miała wbudowany czujnik temperatury i wilgotności oraz wymienną baterię. W najnowszej wersji wentylatora z 2019 roku tych rozwiązań wprowadzonych już niestety nie ma. Ucięto również w połowie kabel zasilający pozostawiając w nowej wersji 1m zamiast dwóch. Czy są to duże wady? Niekoniecznie. Automatyzację można spiąć z zewnętrzną czujką temperatury i wilgotności lub innymi urządzeniami jak przykładowo nawilżacz.

Written by

HouseHub

43 Posts

Staram się dostarczać informacje o nowościach oraz recenzje dotyczące smart urządzeń do nowoczesnego domu.
View all posts
Subskrypcja
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej ocenione
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Lexo
Lexo
1 rok temu

W wersji 2S po 2 latach wymienny akumulator padł całkowicie i nie ma dostępnego nowego do zakupu.