monitor powietrza Youpin ClearGrass

Monitor jakości powietrza Youpin ClearGrass

Monitor jakości powietrza zakupiłem z dość specyficznego powodu. Za wymianę i filtrację powietrza w moim domu odpowiada system rekuperacji. Brak kominów, wentylacji grawitacyjnej, bardzo szczelne okna. W mojej okolicy nigdy nie dochodzi do długich przerw w dostępie zasilania jednak zastanawiałem się co by było gdyby. W dzień nie jest problemem zauważyć brak prądu w gniazdku i zwyczajnie otworzyć okna. Jednak w nocy nie jest to już takie oczywiste.
Pierwsza pomysł to rzecz jasna UPS do rekuperatora czyli prosty sposób na podtrzymanie zasilania w systemie rekuperacji. Jest to już dość duży wydatek – akumulator musi być pojemny (rekuperacja + gruntowy wymiennik ciepła) i sinusoida na wyjściu UPS prosta, a nie schodkowa/modulowana.

Drugim pomysłem był monitor jakości powietrza z funkcją badania zawartości CO2 oraz PM2.5. Youpin ClearGrass (Qingping Air Monitor) połączony z Mi-Home powiadomi mnie w przypadku wykrycia wysokiej wartości dwutlenku węgla komunikatem przesłanym na telefon komórkowy i co ważne uruchomi scenę jaką jest prosty alarm aktywujący światło i syrenę. Sprytne i tanie. W bonusie badanie PM2.5 podpowie kiedy wymienić filtry w rekuperatorze.

Zapasowe zasilanie

Można pomyśleć – jeśli zabraknie prądu w domu to monitor powietrza będzie bezużyteczny. Ten problem niweluje jedna ważna cecha produktu – wbudowana bateria litowo-jonowa o pojemności 2000mAh. Standardowo urządzenie ładowane jest poprzez port USB.

Pomiary w Cleargrass Qingping

Co mierzymy za pomocą Youpin ClearGrass Air Detector? Temperaturę i wilgotność, PM2.5, tVOC, poziom dwutlenku węgla.

monitor powietrza Youpin ClearGrass

Obsługa dotykowego ekranu

Monitor powietrza Youpin ClearGrass obsługujemy przesuwając palcem po 3.1 calowym dotykowym ekranie o przyzwoitej jakości i rozdzielczości 720×720. Możemy ustawić cały czas widoczną tarczę parametrów powietrza, zegar lub wygaszanie ekranu po określonym czasie, opcję innych tarcz zegarowych.

monitor powietrza Youpin ClearGrass

Urządzenie oczywiście bez problemu działa w języku angielskim. Nie mamy niestety możliwości wyboru języka polskiego. Wybór wersji językowej jest dostępny dosłownie chwile po pierwszym uruchomieniu stąd wstępna konfiguracja takich ustawień jak czas, lokalizacja przebiega sprawnie.

Integracja z Mi-Home

Proces jest prosty i intuicyjny. Wystarczy wejść na urządzeniu w zakładkę Automation i postępować zgodnie ze wskazówkami łączenia Cleargrass Qingping Air Monitor – zostaniemy poprowadzeni za rękę. W aplikacji urządzenia na Mi-Home nie mamy niestety rozbudowanych możliwości – widzimy bieżące parametry powietrza bez wykresów czasowych. Urządzenie podlega jednak regułom automatyzacji stąd możemy na bazie jego pomiarów uruchomić przykładowo oczyszczacz powietrza.

Podczas resetu tVOC otrzymujemy informację o tym, że ponowne badanie może potrwać nawet cztery godziny. Funkcji resetowania tego parametru używamy jednak tylko wtedy gdy wartość podana/zbadana skrajnie odbiega od możliwej zawartości.

Podsumowując produkt jest po prostu ok. Robi to czego od niego wymagamy. Ma wbudowaną całkiem pojemną baterię, czytelny i optymalnych rozmiarów ekran, pomiary są bez zastrzeżeń. Czy jest estetyczne? Nie do końca – wygląda po prostu dziwnie. Zdecydowanie bardziej przypadłaby mi do gustu prostokątna figura geometryczna ale, jest ok. Cena nie jest delikatna dla kieszeni. Za mój egzemplarz dostarczony w 15 dni z Aliexpress zapłaciłem 420zł.

Written by

HouseHub

40 Posts

Staram się dostarczać informacje o nowościach oraz recenzje dotyczące smart urządzeń do nowoczesnego domu.
View all posts
Subskrypcja
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej ocenione
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Szymeks
Szymeks
3 lat temu

Jest też detektor jakości powietrza od smartmi w znacznie niższej cenie. W PL dostępny za plus minus 150pln. Jest sens kupować youpin?