Xiaomi Gateway alarm

Alarm na czujkach Xiaomi i Aqara – bezprzewodowy system alarmowy

Na etapie budowy domu w którym całość została zamknięta (okna, drzwi) postanowiłem zainwestować w tymczasowy system alarmowy. Miałem już przygodę z pierwszą kradzieżą na budowie i nie chciałem zostawiać inwestycji zupełnie bez opieki. Zacząłem od gateway Aqara, dwóch czujek ruchu i kilku otwarcia. Całość wywarła na mnie w miarę dobre wrażenie stąd postanowiłem iść dalej i przemianować go w stały ale tylko dodatkowy system alarmowy.

Standardowe systemy alarmowe mają większe możliwości rozbudowy?
System od Xiaomi i marek podległych/zaprzyjaźnionych możemy zbudować w oparciu o:

 • detektor ognia, pożaru
 • czujkę gazu ziemnego
 • czujkę zalania, wody, przecieku
 • czujkę temperatury i wilgotności
 • czujkę otwarcia
 • czujkę ruchu
 • czujkę wstrząsu, rozbicia, przechylenia
 • monitor jakości powietrza, CO2, PM2.5
 • całą masę kamer wewnętrznych i zewnętrznych
 • zapewne coś o czym zapomniałem

Czego w tym zestawieniu według mnie brakuje?

 • centralki alarmowej dzięki której telefon nie będzie jedynym sterownikiem
 • detektora gazu usypiającego
 • detektora czadu
 • zewnętrznej syreny alarmowej
 • elektrozaworu (jeśli już są czujki zalania to warto powiedzieć B)
 • większej integracji z innymi urządzeniami w obrębie aplikacji Mi-Home

Elementy które zastosowałem w swoim domu

Czujki otwarcia stosuję na wszystkich oknach które są uchylne/rozwierane, oknach balkonowych, HSach (oknach tarasowych), drzwiach wejściowych, oraz prowadzących z garażu do domu.

Czujkę ruchu mam przyklejoną zgrabnie w garażu. Obejmuje drzwi i bramę garażową. Dla mnie jednym z jej atutów są małe gabaryty – nie rzuca się w oczy.

Czujkę wstrząsów umieściłem na bramie garażowej ponieważ jest to zawsze najłatwiejsza droga dotarcia do wnętrza budynku. Ta mała kostka wysyła mi również komunikat za każdym razem gdy brama zostanie otwarta lub zamknięta. W aplikacji można ustawić jej czułość stąd warto na początku przetestować skalę bez wpinania jej do wyzwalaczy alarmu. Sporo osób przykleja czujki wstrząsu na oknach które w domu ulokowane są na parterze. U mnie nie miało to większego sensu ponieważ machnąłem się na pancerne szyby. Jeśli ktoś jednak ma okno w garażu, kotłowni lub innym łatwo dostępnym i oddzielonym miejscu to zdecydowanie polecam umieścić tam taki czujnik.

Kamerę również umieściłem w garażu z tego samego powodu co inne czujki w tym pomieszczeniu – dodatkowa ochrona oraz możliwość szybkiego zdalnego sprawdzenia czy brama garażowa jet zamknięta.

Czujkę temperatury i wilgotności zamontowałem w internetowej szafie rack. Jest tam trochę prostych sprzętów które lubią się nagrzewać, a aktywnego chłodzenia wolałem uniknąć. Pominąłem inne popularne miejsca/strefy dla tej czujki jak piętro/parter, łazienka czy salon – mam tam wprowadzone inne rozwiązania bezpośrednio powiązane z ogrzewaniem stąd nie byłoby żadnego pożytku z dodatkowego czujnika. Prawdopodobnie wprowadzę ją jednak do sypialni głównie z myślą o kontroli poziomu wilgotności w tych pomieszczeniach.

Monitor jakości powietrza pozwala mi ocenić jakość i stan działania systemu rekuperacji. Jeśli dostanę ostrzeżenie o zbyt wysokim CO2 to ewidentnie rekuperacja nie działa lub robi to na zbyt niskich obrotach. Gdy wyświetli się alert o wysokim PM2.5 to warto wymienić filtry w rekuperatorze.

Czujkę zalania zakupiłem jako tymczasowe rozwiązanie do kotłowni. Bardzo fajna opcja jeśli nie poprowadziliśmy odpowiednich kabli, a chcemy mieć ostrzeżenie w przypadku wykrycia wody wynikającego przykładowo z pęknięcia wężyka w ubikacji. Bezprzewodowy Aqara leak sensor sprawdzi się w tym zakresie bardzo dobrze. Małe, zgrabne urządzenie które umieszczamy bezpośrednio na podłożu.

Instalacja alarmu opartego na czujkach Xiaomi i Aqara – bezprzewodowy system alarmowy

Jest banalnie prosta. Wchodzimy w gateway (bramę) w którą chcemy mieć wpięte wszystkie czujniki alarmowe. Przechodzimy do zakładki parowania, wybieramy produkt. Na czujce przytrzymujemy przez 5 sekund przycisk parowania i to wszystko. Oczywiście należy pamiętać o tym aby telefon był w sieci WiFi na której jest gateway i nie może być to 5GHz.
Fizyczna instalacja czujek (ich montaż) nie wymaga żadnego wiercenia. Elementy przyklejane są na specjalną taśmę dołączoną do zestawu. Taśma bardzo mocno trzyma urządzenie w wybranym miejscu. Jego ewentualne celowe odklejenie nie powinno wiązać się z żadnymi problemami na takich materiałach jak aluminium czy drewno.

Czujki Xiaomi i Aqara są bezprzewodowe. Oznacza to, że planując oparty na nich system alarmowy praktycznie wszystkie z nich nie będą wymagały żadnych kabli komunikacyjnych, czy zasilających.

Konfiguracja czujek alarmowych od Xiaomi i Aqara?

Nowa brama Xiaomi Gateway 3 bez głośnika, za to z BLE i ZigBee 3.
W moim domu jedna brama v3 posłużyła mi do sparowania wszystkich świateł LED w opcji mesh. Druga v3 jako centrum alarmowe z wpiętymi wszystkimi czujkami w tej kategorii. Lubię porządek stąd te podziały. Bramy Aqara Hub wykorzystałem jako syreny alarmowe (mają wbudowany głośnik) oraz bramki dla wszystkich pozostałych urządzeń nie powiązanych z alarmami i oświetleniem. Gdy Hub alarmowy wykryje naruszenie każda z nich jest zautomatyzowana w taki sposób aby odegrać dźwięk syreny alarmowej. Oczywiście otrzymuję też powiadomienie na telefon komórkowy.
Brama Xiaomi Gateway 3 umożliwia wprowadzenie podziału na sceny alarmowe. W aplikacji możemy przypisać konkretne czujki do alarmu stałego – one aktywne będą zawsze bez znacznie czy system jest uzbrojony czy rozbrojony. Ma to sens w przypadku czujek zalania, gazu ziemnego czy detektora pożaru. Pozostałe czujki możemy przypisać do opcji: domowa (podczas obecności), poza domem (podczas nieobecności) i uśpienie (w czasie snu). Jest to opcja ustawień alarmu popularna pod hasłami: całościowy (wyjazdowy) i obwodowy (snu).

W starych bramach (z głośnikiem) Xiaomi Gateway 1, Xiaomi Gateway 2, Aqara Gateway M1 wygląda to nieco inaczej niż w Xiaomi Gateway 3 i Aqara Gateway M2. Interfejs jest uproszczony i opcji konfiguracji jest nieco mniej. Możemy uzbroić i rozbroić alarm. Jeśli nie chcemy komplikować sobie życia to Xiaomi Gateway 2 lub Aqara Hub będą lepszymi bramami ze względu na wbudowany głośnik.

Aktualizacja 21.12.2020: Nowa bramka Aqara Gateway M1S posiada dokładnie ten sam format (wygląd) jak Aqara Gateway M1 jest to jednak jej ulepszona/zaktualizowana wersja do bieżących standardów. Najnowszy hub od Aqara posiada więc wszystkie funkcje obecne w Xiaomi Gateway 3: Zigbee 3, różne tryby alarmów (w domu, poza domem, snu) ale co ważne ma wbudowany głośnik. Tym samym Aqara Gateway M1S jest obecnie najlepszą dostępną bramką w ekosystemie Xiaomi.

Problemy z łącznością i rozszerzanie sygnału ZigBee

Czujek nie mam dużo, ale są trochę rozproszone stąd na początku mocno doskwierały mi rozłączenia (gubienie zasięgu i status offline). Udało się to sprawnie rozwiązać podłączając jako kolejne dziecko do gatewaya smart gniazdo. Naszą sieć ZigBee możemy rozszerzyć przy zastosowaniu wielu różnych urządzeń podpinanych do prądu. Zazwyczaj są one repeaterami ZigBee jak przykładowo lampka nocna czy dopuszkowe przełączniki ścienne (nie te naklejane, dopuszkowe). Trzeba jednak pamiętać o tym, że rozszerzacz sygnału ZigBee musimy sparować z tą samą bramą której sygnał chcemy wzmocnić.

Jak długo wytrzymują baterie czujek Xiaomi i Aqara?

Po pierwsze ich wymiana nie wiąże się z dużym kosztem. Po drugie są łatwo dostępne i powszechne co oznacza, że z dużym prawdopodobieństwem za kilka lat nie będziemy mieli problemów z ich zakupem. Po trzecie czujki na baterii trzymają długo. ZigBee to nie WiFi i zapotrzebowanie energetyczne czujek jest bardzo niskie. W moim przypadku żadna z nich nie wymaga na ten moment wymiany zasilania, a aktywne są już ponad rok.

Porównanie czujek od Xoami i Aqara

 • Xiaomi Mijia Door/Window Sensor vs Aqara Door/Window Sensor
  Czujniki różnią się wyglądem i ceną.
 • Xiaomi Mijia Temperature and Humidity Sensor vs Aqara Temperature and Humidity Sensor.
  Czujniki różnią się tylko wyglądem i ceną. Łączą się po ZigBee.
 • Mi Smart Motion Sensor (czujnik ruchu Mi) i Aqara Motion Sensor (czujnik ruchu Aqara) odróżnia tylko logo na górnej części urządzenia.

Czy system alarmowy od Xiaomi i Aqara możemy potraktować jako podstawowy?

To już zależy od osobistych preferencji. W mojej ocenie dobrze nadaje się do mieszkań, a gorzej sprawdza się w rozległych domach. Sporym problemem jest też paraliż tego rozwiązania w przypadku odcięcia prądu i/lub dostępu do Internetu. Gdy zabraknie energii w gniazdkach Gateway nie odbierze powiadomienia od podłączonych czujek – nie powiadomi nas o zagrożeniu gdy będziemy w domu lub poza nim. Gdy zabranie połączenia z Internetem nie otrzymamy powiadomienia będąc poza domem. Można to oczywiście rozwiązać wpinając router i Gateway pod UPS który zadba o podtrzymanie napięcia w przypadku awarii lub celowego odcięcia.

Czujki od Xiaomi stosuję jako dodatkowe zabezpieczenie – główny system alarmowy zrobiłem w pełni świadomie w tradycyjny sposób w całości na kablach. Zastosowanie oczywiście dostosowałem do obecnych czasów przykładowo poprzez połączenia czujek zalania rozłożonych po całym domu z elektrozaworem na wejściu który odetnie wodę w całym budynku w przypadku wykrycia problemu. Takich możliwości zdecydowanie brakuje mi w tym systemie. Jest on jednak tańszy od standardowego alarmu i nie wymaga firmy specjalizującej się w monitoringu i alarmach do wykonania instalacji oraz konfiguracji.

Written by

HouseHub

8 Posts

Staram się dostarczać informacje o nowościach oraz recenzje dotyczące smart urządzeń do nowoczesnego domu.
View all posts
Subskrypcja
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze