Ineligentna żarówka Yeelight

Inteligentne oświetlenie w domu od Xiaomi i Yeelight

Jeśli nie od odkurzacza to właśnie od tej żarówki wszystko się zaczęło. Zamontowana w tymczasowym biurze dopasowywała się do moich funkcji i pory dnia. Do godziny 18 emitowała intensywne białe światło które pomagało mi zachować ostry umysł w pracy. Następnie w kilku etapach, o różnych godzinach powoli zmieniała barwę na coraz cieplejszą, aż do skrajnych trybów nocnych gdzie świeciła już na poziomie 40% i 2700K. Światło tego typu idealnie wprowadzało mnie do snu. Brzmi to dziwnie, ale serio… u mnie sprawdza się to idealnie.

Projektując oświetlenie w domu poszedłem tą drogą i zadbałem również o to aby inne światła przykładowo komunikacja do lodówki i do łazienki (dwie bardzo ważne trasy po godzinie 21) oraz kończąca odpoczynek trasa do łóżka były ze sobą spasowane pod kątem barwy i natężenia oświetlenia. Od tej żarówki wszystko się zaczęło ponieważ pozwoliła mi dostrzec w inteligentnym/automatyzowanym i powiązanym oświetleniu jego wagę w codziennym funkcjonowaniu.

Wytłumaczę o co mi chodzi. Trasy które większość osób wykonuje w godzinach wieczornych/nocnych:

  • salon do kuchni
  • salon do łazienki
  • salon do sypialni
  • sypialnia do łazienki

Czy nie byłoby fajnie gdyby każda z tych tras miała na całej swojej drodze identyczne pod kątem barwy i intensywności oświetlenie? Jest to proste do zobrazowania. Wyobraźmy sobie sytuację w której pracujesz przy mocno białym świetle, odpoczywasz przy mocno białym świetle, idziesz spać korytarzami rozświetlonymi intensywnym białym światłem. Bez powodu cały czas narzucasz sobie pozostawanie w trybie aktywności.

Można powiedzieć – ok – zainstaluj w strefach żarówki/ledy o stałej/ustalonej barwie. Wyraźmy wiec sobie sytuację w której odpoczywasz w salonie przy ciepłym żółtym świetle – jest spokojnie i relaksująco. Pojawiła się potrzeba sprawdzenia czy w lodówce wszystko jest na swoim miejscu i czy piwo nie zemdlało. Przechodzisz więc do mocno białego światła charakterystycznego dla przestrzeni kuchennych, wracasz na kanapę (ciepłe żółte światło), mija 30 minut i odwiedzasz ubikację aby opróżnić pęcherz po tym napoju który znalazłeś sprzątając w lodówce (intensywne białe światło)… Słabo ponieważ nasz mózg interpretuje jasne białe światło jako dzień – jest pobudzony, a żółte ciepłe światło jako wieczór – dąży więc do rozluźnienia. Za każdym razem gdy przechodzisz do zimnego białego światła przestawiasz się w tryb gotowości co nie ma najmniejszego sensu gdy chcesz trwać w trybie odpoczynku i wyciszenia.

Kilka lat temu uznałbym to za pomysł o niskim znaczeniu. Wymiana świateł w domu to spora inwestycja. Z perspektywy czasy gdy okazało się, że wydajniej odpoczywam i lepiej sypiam – sprawa oczywista. Ledy downlight (oczka sufitowe), plafony, żarówki, żarówki do plafonów zewnętrznych – wszystkie światła zrobiłem w smart. 😉 Wreszcie właściwa część wpisu – czyli ich omówienie oraz wskazanie różnic pomiędzy modelami.

Żarówka Yeelight LED Smart Bulb RGB

W sprzedaży dostępne mamy dwie wersje o mocy 8,5W (YLDP13YL) w modelu 1S (pierwsza wersja) i 10W (YLDP06YL) w 2S (druga nowsza wersja). Przekłada się to na 800lm. Żarówka jest na gwincie E27, pozwala ustawić temperaturę barwową na poziomie 2700K – 6500K. W codziennym użytkowaniu wykorzystywać będziemy zapewne zakres 2800K – 3200K. Żarówka pozwala nam na ustawienie mocy na wybranym poziomie np. 80% oraz zmianę koloru na dowolny w skali RGB. Kiedy to może być przydatne? Podczas wieczornego seansu filmowego możemy ustawić światło z domieszką koloru niebieskiego. W łazience z domieszką delikatnego zielonego.

Żarówka Yeelight LED Smart Bulb Tunable White

Z wyglądu jest to produkt niemal identyczny. Różnica to kolor gumki ulokowanej przy gwincie. Nie pozwala ona na ustawienie konkretnego koloru – możemy zmieniać tylko temperaturę światła białego. Jest dzięki temu dostępna w niższej cenie.

Żarówka Xiaomi Mi Smart LED Bulb Essential RGB

Produkt wyglądem przypominający żarówkę od Yeelight. Różnica to moc 9W i ilość lumenów na poziomie 950lm. Tutaj również mamy gwint E27 i kontrolę nad temperaturą w zakresie 2700K – 6500K. Zarówno powyższe żarówki jak i tak współpracują z Google Assistant oraz Alexa.

Żarówka Yeelight M2

W odróżnieniu od powyższych jest na gwincie E14, ale ma dołączoną przejściówkę na E27. Mamy tutaj standardowo zakres 2700-6500K, znacznie mniej lumenów – 450lm, 4W. Żarówka łączy się po Bluetooth 4.2. Kilka sztuk znalazło u mnie zastosowanie w zewnętrznych kinkietach od Philips. Pomimo tego, że przykładowo do kinkiety ogrodowego Philips Border wchodzi E27, to zostawiono na nią stosunkowo mało miejsca (bardzo wąska przestrzeń raczej dla żarówek w kształcie świeczki). W tej sytuacji idealnym rozwiązaniem okazała się Yeelight M2 z dołączonym do zestawu przejściem E14 na E27. Dzięki temu oświetlenie zewnętrzne każdego dnia uruchamia się i gaśnie o określonej w automatyzacji godzinie.

Plafony

Gdy zastanawiałem się nad zaprojektowaniem światła wewnętrznego w domu moja uwaga skupiła się na pięciu typach produktów. Trzy z nich to plafony.

Mi LED Ceiling Light (450mm)

Mi LED Ceiling Light (MJXDD01YL) to minimalistyczna lampa sufitowa o szerokości 450mm. Ma 72 diody LED, moc 32W, max 2200lm i dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach do 25m2. Przedział temperatury możliwy do ustawienia wynosi od 2700K do 5700K. W nocy możemy przełączyć oświetlenie na tryb światła księżycowego w którym będzie działać z mocą 120lm i w temperaturze 2700K. Współpracuje z Google Assistant oraz Amazon Alexa.
U mnie znalazła zastosowanie jako główne oświetlenie w sypialni, pokoju dziecka, gabinecie, łazienkach, pokojach biurowych, garażu, przedpokoju, w korytarzach komunikacyjnych. Umieściłem ją praktycznie wszędzie – poza salonem który rozświetlają głównie LEDowe oczka, małą łazienką w której zainstalowałem mniejszą Yeelight Led Ceiling Light o szerokości 320mm.

Yeelight Led Ceiling Light (320mm)

Yeelight Led Ceiling Light (YLXD12YL) to 130mm mniejsza lampa sufitowa w porównaniu z Mi LED Ceiling Light (MJXDD01YL). Plafon w punkcie centralnym ma 75mm wysokości podobnie jak omawianej wyżej oświetlenie. Jest on jednak inaczej ukształtowany. W Mi LED Ceiling Light dokonując pomiaru na samym boku jest znacznie chudszy, natomiast Yeelight Led Ceiling Light z racji braku wypukłości ma dokładnie tyle samo co na środku czyli 75mm wysokości. Przez to lampa wydaje się gruba, estetyczna, ale po prostu gruba. Oświetlenie ma moc 28W co przekłada się na 2000lm. Temperatura która możemy ustawić to standardowo dla plafonów 2700K do 5700K. W zestawie otrzymujemy mały pilot.

Yeelight Galaxy Ceiling Light (480mm)

Yeelight Galaxy Ceiling Light 480 (YLXD42YL) to światło o podobnych parametrach technicznych jak Mi LED Ceiling Light (MJXDD01YL). Małą różnicę widać w szerokości 480mm i wysokości 80mm. Spora różnica widoczna jest w formie: ukształtowaniu brzegów lampy (brakuje charakterystycznej dla Mi LED Ceiling Light obramówki) i plastiku maskującym ledy. Przy włączonym świetle nie jest to widoczne jednak gdy wyłączymy urządzenie w mojej ocenie plafon jest po prostu mało estetyczny. Lampa występuje również w opcji Yeelight Galaxy Ceiling Light Starry (YLXD17YL) – z gwiazdkami pozwalający uzyskać przykładowo w pokoju dziecięcym efekt gwiezdnego nieba. Plafon współpracuje z Amazon Alexa i Google Assistant. Podobnie jak w Yeelight powyżej otrzymujemy w zestawie pilot.

Yeelight Downlight

Poza plafonami Xiaomi i Yi które są aktywne w moim domu jako źródło światła w komunikacji, pokojach i łazienkach – cała kuchnia i salon wypełnione są LEDowymi oczkami – Xiaomi Mijia Yeelight Downlight (YLSD01YL) o mocy 4W co przekłada się na 300lm i z łącznością Mesh (Bluetooth Mesh). Zamontowałem ich całkiem sporo i jeśli chodzi o ilość światła – nie narzekam. Musi ich być dość dużo ponieważ nie są to mocne źródła oświetlenia. Ledy działają sprawnie i szybko dzięki komunikacji Mesh. Łączą się między sobą przekazując komunikat kolejno najbliższemu urządzeniu w siatce Mesh (wymiana danych bez huba), aż do bramy Xiaomi Gateway 3. Komunikacja w trybie Mesh jest o tyle istotna, że pozwala na rozprowadzenie świateł w dużych odległościach od bramy i ich bezproblemowe i szybkie reakcje na zmiany ustawienia.

Instalacja inteligentnego oświetlenia

Prosta sprawa. W przypadku żarówki jest standardowo wkręcamy, dostarczamy napięcie poprzez kliknięcie przełącznika/włącznika ściennego, parujemy w Mi-Home mając w telefonie ustawioną domową sieć WiFi 2.4 ew. będąc w sieci scalonej w której oprogramowanie samoczynnie przełącza urządzenia pomiędzy 2.4 i 5 w zależności od ich preferencji.
Ledy na podobnej zasadzie. Podpinamy kable, wpinamy w otwór sufitowy. Możemy sparować je w aplikacji jako grupę świateł. Jeśli przykładowo mamy 4 światła LED w przedpokoju lub sekcji salonu zapalane z tego same przełącznika – parujemy i kontrolujemy je jako jedną grupę. W urządzeniach resetujemy sieć (odłączamy je z naszej sieci) poprzez kilkukrotne (6,8 razy w zależności od modelu) włączenie i wyłączenie światła przełącznikiem ściennym w +/- dwusekundowych odstępach.

Grupowanie świateł

Oświetlenie różnego typu możemy zgrupować w aplikacji Mi-Home zaznaczając kilka różnych źródeł (żarówek, downlight, spotlight czy plafonów) i klikając „Utwórz grupy światła”. Pozwoli to połączyć wiele pojedynczych urządzeń oświetleniowych w jedną całość i sterować nimi wszystkimi z jednej zakładki. Po zgrupowaniu światła nie będą pokazywane oddzielnie i nie będzie można nimi sterować indywidualnie – światła będą kontrolowane jako jedna grupa przykładowo za pomocą komendy głosowej, sparowanego z nimi pilota czy przełącznika.

Urządzenia takie jak Mi Mesh Downlight, Yi Mesh Downlight oraz Yi Mesh Spotlight możemy zgrupować również w zakładce parowania urządzeń Oświetlenie->Lampa->Mi mesh downlight lub Yeelight Mesh LED Spotlight Group. Do dyspozycji będziemy mieli wtedy jednak znacznie mniej funkcji w porównaniu do połączenia oświetlenia poprzez „Utwórz grupy światła”.

Poniżej zakładka sterowania oświetleniem którą widzimy po zgrupowaniu poprzez „Utwórz grupy światła”. Jest ona znacznie bardziej rozbudowana. Możliwości sterowania które otrzymujemy przy wykorzystaniu drugiego sposobu to włączenie/wyłączenie oraz zmiany barwy i mocy.

Montowanie plafonów w bazie

Plafony mają element który bajecznie przypadł mi do gustu: bazę. Przykręcamy ją do sufitu za pomocą dołączonych do zestawu wkrętów lub korzystamy z własnych. Sam plafon natomiast wpinamy w bazę na klik. Jeśli ta linia urządzeń będzie kontynuowana to jest to niezwykłe uproszczenie ponieważ zamiennik wystarczy wczepić w bazę zamiast wiercić nowe otwory przy każdorazowej wymianie oświetlenia.

Obsługa i automatyzacja inteligentnego oświetlenia

Po poprawny sparowaniu możemy przejść do modułu oświetlenia w aplikacji Mi-Home. Przesuwają po ekranie palcem góra dół ustawiamy jasność. Przesuwając prawo lewo barwę. Możemy dodać określone ustawienie do ulubionych. Na przykładzie żarówki która zainstalowana jest u mnie w tymczasowym solobiurogabinecie: o godzinie 17.00 przez automatyzację wywoływane jest ustawienie wcześniej zdefiniowane w ulubionych które ma wartości 2900 i 80%, o godzinie 18.00 ustawienie o wartościach 2800 i 70%, o godzinie 19.00 kolejne. W ten sposób stopniowo zmienia się światło w miejscu w którym przebywam większość dnia pracując. Ostatnie zmiany sprawiają, że jestem bardziej rozluźniony i w miarę zgrabnie przechodzę z trybu bardzo intensywnej pracy do czasu przeznaczonego na odpoczynek.

Ustalenie mocy i barwy startowej

W zakładce „Domyślny stan” możemy ustalić podstawową moc i barwę która zostanie zastosowana po zapaleniu światła w tradycyjny sposób – przełącznikiem dostarczając energię z gniazda/puszki. Jest to bardzo wygodne ponieważ umożliwia nam stosowanie inteligentnego oświetlenia w kooperacji z nieinteligentnymi przełącznikami. Przykładowo montując za duży plafon w małej łazience za każdym razem przy normalnym włączeniu światła przełącznikiem ściennym może zapalić się w ustawieniu 60% mocy i 3200K.

Tryb nocny i dzienny

Aplikacja pozwala również ustalić inny tryb świateł w trybie dziennym i nocnym. Przykładowo podczas podróżowania do łazienki o godzinie drugiej w nocy zapalając światło uruchomi się ono z mocą 5% i 2600K. Nie rozbudzimy się i nie obudzimy też przy tym innych domowników.

Sterowanie bezprzewodowe

W przypadku plafonów możemy podpiąć w ustawieniach specjalny pilot który pozwoli nimi sterować. Jest on dodawany do plafonów od Yeelight ale możemy go po prosty dokupić w cenie około 30zł. Do dyspozycji mamy też dopuszkowy (pozyskujący energię z puszki w tynku) lub bezprzewodowy (zasilany baterią) ścienny przełącznik „ściemniacz”. Możemy też uruchamiać sceny za pomocą kostki od Aqara, klikacza, przełączników. Jak już wspomniałem we wstępie możemy sterować oświetleniem za pomocą reguł zdefiniowanych w automatyzacji.

Minusy

Mały minus dotyczący każdego światła w ekosystemie Xiaomi to brak możliwości ustawienia w ulubionych z poziomu aplikacji procentowego poziomu mocy oraz temperatury (K) poprzez wpisanie konkretnej liczby. Dla większości osób jednak ustawienie palcem 2753 jest tak samo ok jak 2700. Dokładne zdefiniowanie oczekiwanej jasności i temperatury jest natomiast możliwe w automatyzacji (`”Set brightness” oraz „Set color temperature”).

Największy minus to regionalizacja. Oświetlenie podpięte do serwerów chińskich nie działa tak sprawnie jak to podpięte do polskich. Wynika to oczywiście z opóźnienia spowodowanego odległością (kilkukrotnie wyższy ping). Na szczęście mamy zmodyfikowaną aplikacje która niweluje ten problem, oraz rozwiązania znacznie bardziej rozbudowane takie jak Home Assistant w którym możemy automatyzować nasze oświetlenie.

Written by

HouseHub

41 Posts

Staram się dostarczać informacje o nowościach oraz recenzje dotyczące smart urządzeń do nowoczesnego domu.
View all posts
Subskrypcja
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej ocenione
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Alek95
Alek95
2 lat temu

Do smart home używam apkę Vision głosowy asystent 😀 Polecam serdecznie wypróbować, wiele opcji, jestem zadowolony 🙂