Xiaomi Mi AIoT Router – Recenzja routera Xiaomi AX3600 z WiFi 6
Moja ocena urządzenia jakim jest router zawsze opiera się przede wszystkim na jednym prostym pytaniu: jak dużo problemów mi sprawił w użytkowaniu? Wymagania mam natomiast dość proste: ma działać, nie zrywać połączenia, nie domagać się ciągłych resetów. Tym razem zakupiłem urządzenie uważane za produkt ze średniej półki cenowej ale dla mnie biorąc pod uwagę wcześniejsze routery jest to jednak w miarę drogi model. Wahałem się pomiędzy nim, a Ubiquiti UniFi Security Gateway (uwielbiam linię UniFi) o nieco gorszych parametrach sprzętowych jednak router od Xiaomi udało mi się wyrwać na promocji w bardzo okazyjnej cenie.
Specyfikacja Xiaomi AX3600 jest określona chyba w każdej ofercie. Uznałem jednak, że należy wylistować parametry ponieważ jeśli urządzenia szukamy na AliExpress to często w zakładce „Specyfikacja” mamy błędy i po konkrety musimy nurkować do infografik dostarczonych przez producenta oraz na fora internetowe.
Specyfikacja techniczna Xiaomi AX3600 (w skrócie)
Procesor: Qualcomm IPQ8071A A53, 4×1.0GHz (podkręcone do 1.4) + 2×1.7GHz NPU
RAM: 512MB DDR3
ROM: 256MB
Maksymalna przepustowość: 2976 Mb/s
MU-MIMO: Tak, OFDMA i MU-MIMO 8×8
WiFi 6: Tak
Maksymalna ilość podłączonych urządzeń: 248
Anteny: 6 zewnętrznych + jedna AIoT
Protokół szyfrowania: WPA3
Obsługa protokołu IPv6: Tak
Port USB: Brak
Jak się sprawuje?
Po czterech miesiącach muszę przyznać, że bardzo dobrze. Nie dotknęły mnie żadne problemy znane z innych tańszych urządzeń takie jak częste zerwania połączenia, wymuszone resety. Nie miałem również trudności z konfiguracją – nie jest ona też wymagana do poprawnego działania sprzętu. Ogarnięcie dodatkowych ustawień sprowadza się do poświęcenia kilku minut na zerknięcie do kilku kart w aplikacji która jest przetłumaczona na język angielski.
Jak go wykorzystuje?
W mojej sieci jest on głównym routerem, jednym z urządzeń ulokowanym w szafie RACK (metalowa szafa na urządzenia sieciowe). Do domu wchodzi światłowód wpinany do urządzenia dostawcy Internetu – pełni ono funkcję mostka dostarczającego Internet do głównego routera – Xiaomi AX3600 w który wpięte są switche. Samo urządzenie ma wyłączone anteny WiFi ponieważ całą obsługę sieci bezprzewodowej przejęły podwieszane na suficie Access Pointy (AP) zasilane po POE. Tym samym o mocy i prędkości sygnału WiFi w kontekście routera i własnych doświadczeń wypowiedzieć się niestety nie mogę. Sprawdzając jednak testy dostępne w sieci (artykuły, materiały na YouTube) sprzęt wypada bardzo dobrze.
Instalacja i konfiguracja Xiaomi AX3600
Pobieramy aplikację MiWiFi na telefon z Androidem lub iOS. Parowanie z MiHome jest w tym przepadku zbędne – całość pokrywają chińskie szlaczki. Router wpinamy do zasilania, podpinamy kabel od Internetu i działa. Ważnymi zakładkami są ustawienia sieci WiFi. W szczególności warto zwrócić uwagę na połączenie 2.4 i 5GHz w jedno pasmo (Smart Connect), aktywację MU-MIMO jeśli nie jest wykonana, ustawienie wstecznej kompatybilności jeśli jakieś urządzenia w naszym domu nie łączą się poprawnie z routerem, moc anten oraz aktywację/dezaktywację AIoT w zależności od tego czy dodatkowa antena jest nam do czegokolwiek potrzebna.
Inteligentna antena AIoT szybko wykrywa smart urządzenia Xiaomi. Kluczowa obecnie technologia MU-MIMO umożliwia płynniejsze korzystanie z sieci WiFi przez wiele osób/urządzeń jednocześnie. Scalenie 2.4GHz z 5GHz jest bardzo wygodnym rozwiązaniem które niweluje problem przełączania się pomiędzy częstotliwościami lub niepotrzebne podłączenie do wolniejszej 2.4GHz urządzeń które mogą wykorzystywać 5GHz. Aktywując Smart Connect będziemy widzieć tylko jedną nazwę sieci bez dopisków związanych z częstotliwością pracy i oprogramowanie we własnym zakresie „dogada się” z każdym podłączonym urządzeniem.
Polecam zerknąć również do kart Firewall oraz Security i skonfigurować je pod własne preferencje co w zasadzie skupia się na włączeniu lub wyłączeniu konkretnych funkcji takich jak skanowanie odwiedzanych stron czy pobieranych plików.
Na głównym ekranie możemy podpisać urządzenia które łączą się z siecią tak aby w przyszłości bez problemu rozpoznać nowe połączenie. Świetną funkcją jest możliwość blokady konkretnego urządzenia lub odłączenie mu możliwości dostępu do Internetu.
Wersja globalna vs chińska
Warto zwrócić uwagę na to którą wersję urządzenia planujemy zakupić. Wersja globalna i chińska w znaczącym stopniu różnią się zasięgiem. Dla wersji globalnej został on ograniczony ze względu na przepisy. Na szczęście mamy możliwość zniwelowania tego problemu poprzez wgranie chińskiego oprogramowania.
Xiaomi AX3600 vs Redmi AX6 (AX3000)
Xiaomi AX3600 posiada procesor IPQ8071A A53 z czterema rdzeniami o taktowaniu 1GHz podkręconymi do 1.4 oraz dwurdzeniowy 1.7GHz NPU, 512MB pamięci RAM, 256MB pamięci ROM. To w mojej ocenie bardzo mocne parametry. Pozwalają one ustawić maksymalną przepustowość WiFi na poziomie 2976 Mb/s. Router dzięki obszernej pamięci RAM jest w stanie obsłużyć 248 podłączonych do niego urządzeń. Obsługuje WiFi 6. Koszt urządzenia to około 450zł.
Xiaomi Redmi AX6 nie różni się znacząco od Mi AX3600 pod kątem parametrów. Mamy 4 rdzenie Qualcom IPQ8071A Cortex-A53 1.0 podkręcone do 1.4GHz i dwurdzeniowy układ NPU o taktowaniu 1.7GHz, 512 RAM DDR3, mniej pamięci ROM – 128MB jednak w praktyce ciężko będzie to odczuć przy standardowym korzystaniu z sieci. Router jest też nieco tańszy ponieważ zapłacimy za niego około 400zł. W testach dostępnych w sieci słabiej wypada pod kątem mocy sygnału. Przepustowość wynosi do 2976 Mb/s. Obsługuje WiFi w standardzie 6 i MU-MIMO. Zarówno jedno jak i drugie urządzenie nie posiada portu USB.
Xiaomi AX3600 vs AX1800
Mi AX1800 to pięciordzeniowy router z czterema rdzeniami Qualcomm IPQ6000 A53 o taktowaniu 1.2GHz oraz jednordzeniowy 1.5GHz NPU. Na pokładzie mamy 256MB RAM i 128MB ROM. Obsłuży więc aktywnie maksymalnie 128 podłączonych urządzeń. Obsługuje WiFi w standardzie 6 i MU-MIMO. Podłączenie do 5 GHz WiFi powinno pozwolić wykręcić maksymalnie 1201 Mb/s. Maksymalna przepustowość 2.4 plus 5 to 1775Mb/s. Za router AX1800 zapłacimy około 200zł.
Xiaomi AX3600 vs AC2350
Rożnica jest widoczna przede wszystkim w cenie. Za AX3600 zapłacimy około 450zł, za AC2350 około 180zł więc ponad dwukrotnie mniej. Kolejna różnica to podzespoły.
Xiaomi AC2350 zbudowane jest na Qualcomm QCA9563 czyli jednordzeniowym procesorze o taktowaniu 775MHz. Już wiemy w którym kierunku poszły oszczędności. Posiada 128MB wbudowanej pamięci RAM oraz 16MB ROM. Jest w stanie obsłużyć 128 podłączonych do niego urządzeń, a producent deklaruje maksymalną przepustowość na poziomie 2183Mb/s. Nie obsługuje WiFi w standardzie 6. Obsługuje MU-MIMO.
Xiaomi AX3600 vs Xiaomi Mi Router 4A (AC1200)
To najtańsza wersja routera w tym zestawieniu. Na pokładzie mamy dwurdzeniowy procesor 880MHz, posiada 128MB RAM, 16MB ROM, rozpędza się do 1167Mbps. Obsłuży około 128 urządzeń. Nie obsługuje WiFi w standardzie 6. Za AC1200 zapłacimy około 120zł. Nie obsługuje WiFi w standardzie 6 oraz MU-MIMO.
Czy warto kupić Xiaomi AX3600?
Na początku należy zastanowić się w jaki sposób eksploatujemy sieć. Jeśli potrzebujemy routera z mocnymi podzespołami to będzie to w tej cenie świetny wybór. Dla wielu osób może to być jednak przerost formy nad treścią ponieważ kupując tańsze modele w warunkach domowych (Netflix, Xbox, PC, telefony) możemy nie odczuć aż tak dużej różnicy. Dla wielu osób sporym minusem jest brak złącza USB. Nie podepniemy więc do routera dysku zewnętrznego z bankiem zdjęć, muzyki lub filmów.
Mam ten router i w wersji EU nie ma np. skanowania stron pod kątem malware.