Odkurzacz automatyczny Roborock S5 Max

Od dłuższego czasu życie ułatwia mi mój pierwszy automatyczny odkurzacz Xiaomi Mi Robot Vacuum Cleaner. Startuje w co drugi dzień i automatycznie oczyszcza dostępną przestrzeń. Model SDJQR02RR z silnikiem 55W, mocą ssania 1800Pa, i ogniwem o pojemności 5200mAh. Sprawdza się świetnie. Pojawił się jednak nowy dom i piętro, a konieczność wnoszenia odkurzacza z dołu na górę co jeden/dwa dni nie do końca jest smart. Na parterze króluje więc Roborock S5 Max, a z przestrzenią dostępną na piętrze musi oswoić się stary, poczciwy i jak dotąd niezawodny Mi Robot Vacuum Cleaner.

Przyznam szczerze, że do odkurzacza automatycznego jest w takim stopniu przyzwyczajony, że aż ciężko mi go opisać. Jest to coś zupełnie naturalnego jak telefon komórkowy w kieszeni czy bezprzewodowe słuchawki na uszach. Technologia co jakiś czas puka z nowościami i przedstawia 1-2 propozycje. Są drogie, mało przystępne. Kiedyś gdy dziadkowie kupili Roombe bodajże za 4k było to fanaberią. Odkurzacz jeździł gdzie chciał, spadał skąd mógł i odkurzał – meh. Prędzej można było się zrazić niż zarazić. Po czasie technologia puka ponownie z dużą ilością odpowiedników które gdy załapią popyt (rynek chwyci produkt) rozmnażają w bardzo dużym tempie. Od prostego wyboru pomiędzy dwoma potwornie drogimi i słabymi modelami dochodzimy do artykułów o top10 tanich automatycznych odkurzaczy.

Sterowanie

Odkurzacz kontrolujemy z poziomu aplikacji Mi-Home. Na telefon dostajemy powiadomienia push o aktualnym zadaniu czy potrzebie konserwacji – przykładowo oczyszczenie czujników. Urządzenie komunikuje się z nami również głosowo w języku polskim po ściągnięciu paczki językowej w karcie odkurzacza (aplikacji). Wykorzystując mapę pomieszczenia którą utworzy nasz odkurzacz możemy wydzielić oddzielne strefy (pokoje). Dzięki temu mamy możliwość wysłania urządzenia do odkurzenia konkretnego pomieszczenia.

Mopowanie

Roborock S5 Max to inteligentny odkurzacz z funkcją mopowania. Korzystam z tego w salonie i kuchni niemal codziennie. Po porannej kawie dolewam do odkurzacza wodę. W godzinach obiadowych mopuje i odkurza w domowym gabinecie gdzie czasami pracuję, a po zakończonym obiedzie ogarnia cały salon i kuchnię. W salonie mam płytki: brak dywanów, dywaników, uskoków czy jakichkolwiek trudności. Nie jest to oczywiście dokładne mopowanie. Warto na to patrzeć raczej jak delikatne przecieranie. Jeśli nie chodzimy po domu w butach i wypuszczamy odkurzacz codziennie to ta funkcja jednak znacząco ułatwi nam życie. Naturalnie nigdy nie zastąpi ręcznego mopowania, a tym bardziej mopem parowym.

Urządzenie może tylko odkurzać, lub odkurzać z funkcją mopowania. Mamy do wyboru cztery poziomy dla każdej z dwóch opcji.

Podział mapki na pokoje

Sprawdza się oczywiście świetnie. Jak wyżej opisałem wykorzystuję to tak aby sprzątać w gabinecie gdy akurat mnie w nim nie ma, w kuchni i jadalni oraz salonie po zakończonym obiedzie.

Czyszczenie strefowe

Przydatne. Coś było wnoszone do salonu przez HSa – trzeba było wejść w butach i punktowo zasyfiła się przestrzeń. Zaznaczam obszar prostokątem i puszczam tam automatyczny odkurzacz Roborock S5 Max. Podobnie gdy podczas przygotowywania posiłku rozsypię coś w kuchni, doprawię przyprawami podłogę, czy kładąc drewno przed kominkiem zostawię tam pełno brudu. Nie chcę roznosić tego po cały domu więc w kilku kliknięciach oznaczam daną przestrzeń do mopowania i odkurzania.

Ograniczanie przestrzeni odkurzania

Na mapkę nanosimy prostokąty które blokują dostęp automatycznemu odkurzaczowi. Urządzenie nie wjedzie wtedy we wskazane miejsca. Zastosowałem to w gabinecie zasłaniając przed odkurzaczem listwy (przedłużacze elektryczne). Ciągłe uderzenie o nie urządzenia było irytujące więc dość precyzyjnie w ich miejscu naniosłem blokadę i „problem” już nie występuje.

Czy odkurzacz automatyczny może zastąpić standardowy?

Nie do końca. Może być dodatkiem lub podstawowym urządzeniem w zależności od tego jak dbamy o czystość. Standardowy lub bezprzewodowy odkurzacz pionowy i tak zawsze warto mieć w zanadrzu. W moim domu urzędują więc jeszcze dwa bezprzewodowe odkurzacze akumulatorowe:
Xiaomi Dreame V9 oraz Mi Handheld Vacuum Cleaner G10. Jeden na piątrze w pralni, drugi na parterze zawieszony w spiżarni. To dość wygodne.

Written by

HouseHub

39 Posts

Staram się dostarczać informacje o nowościach oraz recenzje dotyczące smart urządzeń do nowoczesnego domu.
View all posts
Subskrypcja
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze